مناسب ترین پارچه ها برای لباس تابستانی چیست ؟

روزهای گرم سال در راهند، بنابراین باید دنبال لباس‌هایی باشیم که ما را خنک نگه دارند. در این مطلب ابتدا تعدادی از پارچه‌های مناسب لباس تابستانی را معرفی می‌کنیم و بعد به چند نوع پارچه که اصلا نباید در تابستان بپوشیم اشاره‌ای خواهیم داشت.

پارچه‌های مناسب لباس تابستانی چه ویژگی‌هایی دارند؟

گرمای هوا در فصول بهار و تابستان، باعث گرم‌شدن بدن و عرق ریختن می‌شود. مگر اینکه از آن دسته آدم‌های سرمایی باشید وگرنه مسلما به لباس‌هایی نیاز پیدا می‌کنید که از گرما شما را محفوظ نگه می‌دارند.

پارچه‌های مناسب برای لباس‌های تابستانی باید دو ویژگی مهم داشته باشند:

سبک باشند؛

قابل‌تنفس باشند و هوا در آنها ردوبدل شود.

وقتی پارچه را در دست‌هایتان می‌گیرید، باید سبکی آن را حس کنید. هرچه سبک‌تر و نازک‌تر باشد بهتر است، اما یادتان باشد که این تنها ملاک نیست. برخی از پارچه‌ها با وجود سبک‌بودن برای تابستان مناسب نیستند؛ مانند پارچه نایلونی.

پارچه باید قابل‌تنفس باشد. در ادامه درباره آنها توضیح خواهیم داد.

پارچه‌هایی که از الیاف طبیعی تهیه شده‌اند برای تابستان مناسب‌ترند.

رنگ پارچه هم تأثیر بسیار زیادی در خنک‌نگه‌داشتن بدن دارد. رنگ‌های روشن برای تابستان بهترند زیرا نور و در نتیجه گرما را به‌جای جذب‌کردن، بازتاب می‌دهند.

حالا بیایید ببینیم کدام پارچه‌ها برای لباس تابستانی مناسب‌تر هستند.

۱. پنبه؛ طبیعی، قابل‌تنفس، خنک

پارچه‌های پنبه‌ای همان پارچه‌هایی هستند که در کشور ما به نام پارچه نخی معروف‌اند. پنبه جزو الیاف طبیعی است و امکان ردوبدل شدن راحت هوا را فراهم می‌کند. جریان هوا باعث خشک‌شدن بدن مرطوب شما می‌شود. ازآنجاکه پارچه پنبه‌ای هم نوع سبک دارد و هم سنگین، بهتر است نوع سبک آن را انتخاب کنید؛ زیرا هم رطوبت را جذب می‌کند و هم باعث خنک‌شدن شما می‌شود.

پارچه پنبه‌ای سبک‌ها و طرح‌های متنوعی دارد. برخی از انواع آن گل‌های ریز دارند و برخی دیگر گل‌درشت هستند. برحی از آنها ساده‌اند و برخی هم با طرح‌های هندسی نقش شده‌اند.

لباس‌هایی که می‌توان با آن دوخت:

اگر آقا هستید می‌توانید از پارچه پنبه‌ای برای دوخت پیراهن مردانه هم در داخل منزل و هم برای بیرون استفاده کنید. اگر خانم هستید می‌توانید از این پارچه پیراهن‌های گشاد و راحتی برای منزل و مانتو شلوار گشاد و راحت برای بیرون تهیه کنید. اگر آماده خواستید بخرید، در مشخصات لباس دنبال کلمه Cotton بگردید یا از فروشنده کمک بگیرید.

نکته ۱:

یادتان باشد که این پارچه‌ها خیلی سریع چروک می‌شوند. اگر با این موضوع مشکل دارید، می‌توانید پارچه پنبه‌ای با ترکیب پلی‌استر بخرید.

نکته ۲:

پارچه پنبه‌ای با جذب رطوبت کمی سنگین می‌شود و ممکن است لکه عرق را نشان دهد. بنابراین بهتر است رنگ‌های روشن را انتخاب کنید که کمتر عرق را نمایان می‌کنند.

۲. لینن؛ طبیعی، قابل‌تنفس، جاذب رطوبت

پارچه لینن یا کتانی هم جزو الیاف طبیعی است که تاروپود آن شل بافته می‌شود و فضای زیادی بین آنها وجود دارد. این فضا باعث می‌شود گرما از بدن خارج شود و ردوبدل شدن هوا آسان باشد. پارچه لینن رطوبت را جذب می‌کند و به‌سرعت خشک می‌شود.

لباس‌هایی که می‌توان با آن دوخت:

درست مانند پارچه پنبه‌ای لینن هم برای دوخت انواع پیراهن و مانتوهای تابستانی، شلوارهای گشاد راحت و دامن مناسب است. اگر لباس آماده لینن می‌خرید دنبال کلمه Linen بگردید.

نکته:

لینن انعطاف‌پذیر است و تمایلی ندارد به بدن بچسبد. این ویژگی آن عالی است، اما این پارچه هم مانند پارچه پنبه‌ای سریع چروک می‌شود. اگر با این موضوع مشکل دارید، از لینن ترکیبی استفاده کنید.

۳. ابریشم؛ طبیعی، سبک و خنک

ابریشم الیافی طبیعی و سبک است و گزینه‌ای محبوب برای فصل گرماست. پیراهن ابریشمی به پلی‌استر ترجیح دارد زیرا به‌شکل طبیعی با دمای بدن شما تنظیم می‌شود.

لباس‌هایی که می‌توان با آن دوخت:

بهتر است از ابریشم برای دوخت پیراهن‌ها یا دامن‌هایی استفاده کنید که قرار است در خانه و زیر خنکی پنکه یا کولر بپوشید. اگر لباس آماده ابریشم می‌خرید در مشخصاتش کلمه silk را خواهید دید.

نکته:

ابریشم به‌اندازه پنبه یا لینن جذب‌کننده رطوبت نیست و پوشیدن دامن یا پیراهن ابریشم ممکن است در روزهایی که رطوبت هوا زیاد است، خیلی راحت لکه‌های عرق را نشان دهد.

۴. پارچه چمبری؛ سبک، جاذب رطوبت، قابل‌تنفس

پارچه چمبری یا کتان راه‌راه خیلی شبیه جین است، زیرا تارهای آن رنگی هستند ولی پودهای آن سفیدند. این پارچه بسیار سبک است و عرق بدن را جذب می‌کند. ازآنجاکه تعداد نخ‌های آن بسیار زیاد است نسبت به جین بافت ظریف‌تری دارد و به این ترتیب قابل‌تنفس است.

این گزینه برای افرادی که جین دوست دارند ولی نمی‌توانند سنگینی و گرمای آن را تحمل کنند، بسیار مناسب است.

لباس‌هایی که می‌توان با آن دوخت:

هر لباسی را که با جین می‌دوزند می‌توان با این پارچه دوخت. برای دوخت مانتو، پیراهن مردانه، شومیز و نظایر آن عالی است. لباس‌های چمبری با این عنوان مشخص می‌شوند: chambray.

نکته:

این پارچه تا حدی چروک می‌شود، ممکن است نوع غیر کشی آن برای شلوار مناسب نباشد، زیرا زانو می‌اندازد.

۵. پارچه کشباف؛ انعطاف‌پذیر و راحت

این پارچه در اصل از پشم تهیه شده است اما به‌لطف تکامل روش‌های تولید، کشباف‌هایی از ترکیب پشم، پنبه و الیاف مصنوعی تهیه می‌شوند که هم راحت و هم انعطاف‌پذیرند. به همین دلیل می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای هوای گرم باشند. کشباف‌های پنبه‌ای کشی، مخلوطی از پنبه و اسپندکس (۹۵% – ۵%) هستند. اسپندکس یا لاکرا به این پارچه خاصیت کشسانی می‌دهد.

لباس‌هایی که می‌توان با آن دوخت:

این پارچه در بازار موجود است و خودتان می‌توانید یک پیراهن بلند راسته با آن بدوزید بدون اینکه نگران ریش‌شدن آن باشید. بیشتر تی‌شرت‌ها و همچنین پیراهن‌های بلند راه‌راه افقی مخصوصا رنگ سفیدمشکی که احتمالا بارها آن را دیده‌اید، از همین پارچه دوخته می‌شوند. اگر مشخصات لباس را ببینید باید روی آن Jersey نوشته شده باشد.

۶. پنبه ویسکوز یا لینن ویسکوز؛ طبیعی و قابل‌تنفس

یکی دیگر از پارچه‌های مناسب لباس تابستانی ویسکوز ترکیبی است. ویسکوز به‌شکل خالص برای تابستان مناسب نیست، اما ترکیبی از آن با الیاف طبیعی مانند پنبه و لینن، مزایای بیشتری به این پارچه می‌دهد. الیاف طبیعی باعث می‌شوند این پارچه قابلیت تنفس داشته باشد. ویسکوز ترکیبی پارچه‌ای سبک، شل و نرم است و پوست‌تان با آن راحت خواهد بود.

لباس‌هایی که می‌توان با آن دوخت:

از تی‌شرت و پیراهن گرفته تا مانتو، هر لباسی دلتان بخواهد می‌توانید با آن بدوزید. لباس‌های آماده آن هم در بازار موجودند و در مشخصات آنها باید Viscose – linen یا Viscose – cotton نوشته شده باشد.

نکته:

الیاف ویسکوز با جذب رطوبت سست و بی‌دوام می‌شوند. این نقطه‌ضعف را با ترکیب با الیاف طبیعی برطرف می‌کنند.

۷. مخمل نخی کبریتی؛ محکم و ضخیم ولی مناسب برای تابستان

بسیاری از افراد هستند که حتی در تابستان باید به‌دلایل مختلف کت و شلوار بپوشند. برای مثال اگر به‌دلیل نوع شغل و محیط کارتان مجبورید کت و شلوار بپوشید و فکر می‌کنید که فاستونی واقعا گرم است، از مخمل نخی کبریتی استفاده کنید. هم ضخیم و هم محکم است اما قابل‌تنفس است و از سایر پارچه‌های کت و شلواری برای تابستان بهتر است.

لباس‌هایی که می‌توان با آن دوخت:

همه جور لباسی می‌توانید با آن بدوزید، ولی معمولا برای مانتو یا لباس‌های دیگر گزینه‌های خنک‌تری موجود هستند. بیشتر برای همان کت‌وشلوار مناسب است. این پارچه کاملا مشخص است اما اگر بخواهید انگلیسی آن را بدانید، Cotton-Corduroy است.

۸. پوپلین نخی؛ پارچه‌ای محکم با چروک کمتر

این پارچه با الیاف پنبه‌ای تهیه شده است و برای دوخت پیراهن‌های مردانه بسیار کاربرد دارد. بافت این پارچه محکم است و به اندازه سایر پارچه‌های نخی چروک نمی‌شود.

لباس‌هایی که می‌توان با آن دوخت:

بیشتر برای پیراهن مردانه به کار می‌رود اما می‌توانید از آن برای مانتو و پیراهن هم استفاده کنید. پوپلین نخی را با Cotton-poplin نشان می‌دهند.

پارچه‌هایی که برای تابستان مناسب نیستند

حالا بیایید برویم سراغ پارچه‌هایی که به هیچ وجه نباید برای لباس‌های تابستانی استفاده کنید:

۱. پلی‌استر؛ رطوبت را جذب نمی‌کند

این پارچه به‌شدت دربرابر لک‌شدن مقاوم است و چروک نمی‌شود، اما کافی است عرق کنید؛ پلی‌استر اصلا رطوبت را جذب نمی‌کند و همان‌طور خیس باقی می‌ماند. بهترین گزینه به‌جای پلی‌استر پنبه است، مگر اینکه به‌خاطر چروک‌شدن پارچه پنبه‌ای حاضر باشید پلی‌استر را انتخاب کنید

۲. ریون؛ سنگین است و رطوبت را جذب نمی‌کند

ریون ازجمله الیاف مصنوعی است و از پنبه، خمیر چوب و سایر الیاف طبیعی به‌شکل مصنوعی تهیه شده است. ریون در طبیعت به‌شکل طبیعی وجود ندارد.

ریون پارچه‌ای بسیار لَخت و سنگین است و به همین دلیل برای تابستان مناسب نیست. البته نوعی ریون هست که با الیاف نازک ابریشم مصنوعی مخلوط شده است و بنابراین کمی سبک‌تر است. بااین‌حال باز هم مانند پلی‌استر از الیاف مصنوعی درست شده است و این یعنی آب را بیشتر از آنکه جذب کند دفع می‌کند. خوبی ریون این است که به بدن نمی‌چسبد و باعث عرق‌سوزشدن نمی‌شود.

۳. جین؛ قابلیت تنفس ندارد

می‌دانم جین دوست دارید اما این پارچه سنگین اصلا قابلیت تنفس ندارد و انعطاف‌پذیر نیست. همین یعنی نمی‌تواند عرق بدن را جذب کند و بنابراین جز اینکه بیشتر باعث تعریق شما شود، فایده دیگری نخواهد داشت. بهترین گزینه به‌جای جین پارچه چمبری است.

۴. نایلون؛ بوی بد می‌گیرد و عرق‌سوز می‌شوید

نایلون ماده مصنوعی است و به‌طور خاص برای دفع رطوبت طراحی شده است. پارچه خنکی است و آن را طوری طراحی کرده‌اند که برای ورزشکاران مناسب باشد. خیلی راحت و سریع خشک می‌شود. همه اینها از مزایای آن هستند ولی به‌درد پوشیدن در گرمای تابستان نمی‌خورد. خیلی سریع بوی بد می‌گیرد، ممکن است پوست‌تان را عرق‌سوز کند و قابلیت تنفس آن ناچیز است.

۵. اکریلیک؛ بیشتر گرمتان می‌کند

بسیاری از افراد هستند که هیچ توجهی به تناسب پارچه لباس‌هایشان با آب‌وهوا ندارند و هرچه را دوست داشته باشند می‌پوشند. به‌نظر شما تا چه اندازه مهم است که از پارچه‌های مناسب لباس تابستانی استفاده کنیم؟ بی‌توجهی به این موضوع چه مشکلاتی ازنظر سلامتی ممکن است برایمان ایجاد کند؟ لطفا در دیدگاه‌ها برایمان بنویسید.

پست های مرتبط

تولید پارچه

بافندگی چیست؟

قبل از شروع بهتر است بدانید که بافتن فرآیندی است که از طریق آن نخ ها برای به دست آوردن پارچه ها در هم تنیده

ادامه مطلب