روپوش پزشکی باید چه جنس پارچه ای داشته باشد؟

روپوش پزشکی از سالیان دور و دراز بعنوان پوشش اصلی پزشکان و جراحان (اسکراب) در مقابله و حفاظت از آلودگی، لکه خون و سایر آلودگی های احتمالی در برابر عفونت ها و مقاربت های بیماران بوده است. بدلیل مقابله با چرک و آلودگی رنگ روپوش از قدیم تا امروز سفید بوده است. اما امروزه در کنار رنگ یکنواخت این پوشش در تمام دنیا با تغییر مدل و ظاهر روپوش پزشکی سعی در جذب بیماران و عدم یکنواختی پزشکان در مراکز پزشکی و زیبائی شده است. در این مطلب سعی میکنیم علاوه بر معرفی تغییرات و مدل های روپوش ها با کاربرد و محیط آنها به معرفی جنس و مواد مصرفی بکار رفته در این البسه بپردازیم که امید است کاربردی بوده و برای انتخاب هر چه بهتر شما مفید واقع شود. روپوش سفید یا در انگلیسی White Coat یا بدلیل استفاده آن در آزمایشگاه Lab Coat معمولا در همه جای دنیا پوششی سفید رنگ با آستین بلند و قدی بلند – معمولا تا سر زانوان- و یقه انگلیسی ساده می باشد که دارای کمربند یک تکه در پشت آن بوده و اغلب چاک از پشت دارد. اما با توجه به مدل و محیط استفاده آن چاک را می توان از کنار نیز داده و مدل یقه و آستین ها را بسته به الگوی مناسب تغییر داد.

جنس بکار برده در تولید روپوش پزشکی اصولا از سه دسته: تترون (نازک ترین)، ترگال ساده (حد وسط) و ترگال کجراه (ضخیم ترین) تشکیل شده که بسته به محیط استفاده آن روپوش می توان از آن جنس استفاده کرد و نیز درصد وجود نخ و مواد پلاستیکی در آنها نیز با توجه به کارخانه نساجی تولید کننده متفاوت می باشد.

روپوش پزشکی تترون یا ترگال؟ نازک یا ضخیم؟ بلند یا کوتاه؟

وجود نخ پنبه در الیاف و تار و پود تولید پارچه باعث مقاومت بالای روپوش از مواد شیمیایی و نیز وجود پلی استر باعث مقاومت آن در شستشو در درجات بالای دما شده و اغلب پارچه های موجود در بازار کشور دارای ترکیب این دو بوده و سبب مقاومت بالای آن در مقابل لکه و خرابی ناشی از شستشو می شود.

ما در تولیدی روپوش پزشکی ارژنگ از بهترین نساجی های حاضر در کشور استفاده کرده و پارچه های استفاده شده در تولیدی ارژنگ با بهترین نخ و مواد پلی استر ممکن تولید و عرضه می شوند.

درصد نخ و پلی استر موجود در پارچه های استفاده شده توسط تولیدی روپوش پزشکی ارژنگ بشرح مقابل می باشد: پارچه تترون (40 به 60)، ترگال ساده (35 به 65) و ترگال کجراه نیز که مقاوم ترین و سنگین ترین پارچه و بیشترین نوع پارچه استفاده شده توسط ما می باشد از درصد 40 به 60 می باشد.

همچنین وزن (گرماژ) پارچه در سنگینی و خوش فرمی و نیز در مقاومت بالای آن در برابر آنزیم ها و لکه ها بی تاثیر نبوده و پارچه های استفاده شده توسط تیم تولیدی ارژنگ از بالاترین و سنگین ترین گرماژ های ممکن در بازار کشور می باشد.

در پایان این مطلب پیشنهاد می کنیم برای استفاده این روپوش ها توسط بانوان محترم در مراکز پزشکی، درمانی، آزمایشگاه ها و محیط های عمومی از پارچه کجراه و نیز در مطب ها و مراکز زیبائی که محیط مناسب بانوان است از پارچه تترون استفاده کنید همچنین در فصل تابستان بدلیل خنک بودن الیاف استفاده شده در این جنس می توانید از این جنس استفاده کنید. همچنین برای سهولت و راحتی شما عزیزان در معرفی تمام مدل های موجود در فروشگاه محیط مناسب پوشش نیز معرفی شده و می توانید برای سهولت در انتخاب مدل مورد نظر خود از قسمت فروشگاه نیز کمک گرفته و براحتی مدل های مد نظر خود را انتخاب کنید.

پست های مرتبط

تولید پارچه

بافندگی چیست؟

قبل از شروع بهتر است بدانید که بافتن فرآیندی است که از طریق آن نخ ها برای به دست آوردن پارچه ها در هم تنیده

ادامه مطلب