پارچه فاستونی در چه فصولی کاربرد دارد

برند زرین پود با پیشینه ی زیاد در تهیه ی پارچه های گردباف مخصوص لباس آماده به شما مخاطبان گرامی خدمت رسانی می نماید .

پارچه‌ها با توجه به نوع الیاف، روش بافت و دیگر نکات به گونه های متفاوتی تقسیم شده اند که امروزه یکی از پر مخاطب ترین آن‌ها ، پارچه فاستونی می باشد. این پارچه از الیاف ویژه ای تهیه شده است و خصوصیات بی نظیری دارد که موجب تفاوت آن با دیگر پارچه‌های موجود در بازار شده است.

در قسمت بعدی این مقاله قصد داریم در مورد خصوصیات پارچه فاستونی و این که برای چه فصلی بهتر است توضیح دهیم . در نتیجه چنانچه می خواهید پارچه فاستونی بخرید، پیشنهاد می کنیم این مطلب را تا پایان مطالعه نمایید.

تعریف پارچه ی فاستونی ؟

پیش از هرگونه توضیحی نیاز است توضیح دقیقی را در مورد پارچه ی فاستونی ارائه دهیم. فاستونی جزئی از پارچه‌های پشمی محسوب می شود و نوع بافت آن ساده‌ است.

کارخانه‌های متفاوت فاستونی، این پارچه را با در نظر گرفتن جنس متریال استفاده شده در روند تهیه ی آن ، به سه صورت تهیه می‌نمایند:

پارچه‌هایی که 100 درصد از الیاف پشمی تشکیل شده‌اند.

پارچه‌هایی که متریال آن‌ها از پشم و کرک ترکیب شده است.

پارچه‌هایی که قسمتی از آن‌ها پشم و قسمت دیگر آن پلی‌استر می باشد.

به هر میزان که در ترکیب متریال پارچه ی فاستونی پشم طبیعی بیشتر به کار برده شود، پارچه لطافت و نرمی زیادتری نیز خواهد داشت.  اگرچه در این صورت پارچه سنگین‌تر شده و بیشتر چروک‌ خواهدشد.

از این رو هزینه ی پارچه فاستونی 100 درصد پشم، بالا‌تر است . تولیدکنندگان باهدف بیشتر شدن قدرت خرید مردم، بیشتر در حوزه ی تولید پارچه‌های فاستونی پشم و پلی‌استر کار می‌کنند.

متداول ترین پارچه‌ها با ترکیب درصدی در زیر آورده شده‌اند که عدد کوچکتر به میزان پشم به کار رفته در فرآوری پارچه فاستونی اشاره می کند:

پارچه 45/55

پارچه 25/85

پارچه 20/80

پارچه 10/90

گوناگونی طرح و گستره ی رنگی پارچه‌های فاستونی بی شمار است و اکثرا در دوختن لباس‌های سازمانی و رسمی مثل کت و شلوار مردانه و زنانه و مانتوهای فرم اداره استفاده می شوند.

پارچه فاستونی برای چه فصلی بهتر است؟

پارچه‌های فاستونی به علت نوع بافت ساده و الیاف طبیعی حیوانی که دارا می باشند، هوا را به خوبی از خود می گذرانند. درنتیجه از عرق کردن پیشگیری  می کنند. اما وزن ، قطر و نیز دوام پارچه فاستونی سبب شده تا بیشتر در دوختن البسه ی زمستانی و پاییزی به کار رود.

یقینا بهبود و توسعه ی صنایع تولید پارچه موجب شده تا فاستونی با گرماژ و وزن‌های متفاوتی به بازار وارد شود که برخی به علت لطافت، ضخامت کم و نازکی و گرماژ کم در دوختن البسه ی رسمی مخصوص تابستان خوب هستند.

درنتیجه پارچه فاستونی، پارچه‌ای است که در همه ی فصل ها می توان از آن استفاده کرد ؛ به همین علت ، بازار فروش آن علی رغم سایر پارچه‌هایی که دارای الیاف پشمی هستند، ویژه ی یک فصل نمی باشد و در همه ی زمان ها رونق دارد.

شناسایی پارچه ی فاستونی از پارچه ی مشابه فاستونی

امروزه در حرفه ی ریسندگی و بافندگی ، پارچه‌ای به اسم شبه فاستونی به بازار وارد شده است که اختلاف ‌های پایه ای با پارچه فاستونی اصل دارا می باشد. خوب است آگاه شوید در بافت این پارچه هیچ گونه الیاف پشمی به کار نرفته است و همه ی الیاف استفاده شده در آن پلی‌استر است.

اگر فردی در حوزه ی شناسایی پارچه دارای دانش کافی نباشد، به علت تشابه بسیار زیادی که پارچه ی فاستونی از لحاظ شکل ظاهری با پارچه ی شبه فاستونی دارد، به آسانی قادر به تشخیص این دو نوع پارچه از هم نخواهد بود.

از این رو نیاز است در زمان خریدن، نکاتی را خوب در نظر بگیرید که شامل موارد زیر هستند :

پارچه‌های فاستونی اصل، وزن تقریبا زیادی دارند در حالی که شبه فاستونی خیلی سبک می باشد.

پارچه‌های فاستونی اصل سریعا  چروک می‌شوند، در حالی که شبه فاستونی اساسا چروک‌ نمی شود.

پارچه‌های فاستونی اصل نرم و لطیف است ، در حالی که شبه فاستونی مقداری زبر و سخت است.

پارچه فاستونی اصل قابلیت رنگ‌پذیری بالایی دارد و طرح روی آن کیفیت بیشتری دارد ، در حالی که طرح روی شبه فاستونی کیفیت بالایی ندارد.

ممتاز ترین نوع پارچه فاستونی

در زمان خریدن پارچه فاستونی، در نظر گرفتن میزان کیفیت خیلی مهم است. بخصوص چنانچه بخواهید لباسی را بدوزید که قصد دارید آن را در یک مهمانی رسمی به کار ببرید.

درست است که ایران با ترقی شایان توجه در صنعت نساجی، این توانمندی را پیدا کرده است که پارچه‌های فاستونی مقبولی را وارد بازار نماید.ولی باز هم سطح کیفی انتهایی پارچه‌ها به اندازه ی میزان کیفیت فاستونی‌های انگلیسی و ایتالیایی نمی‌ باشد.

 باعرض تاسف در بازار پارچه فروشی ، مقدار زیادی از پارچه‌های فاستونی چینی هستند که امکان دارد در مقایسه با پارچه‌های ایرانی هزینه ی کم تری داشته باشند، ولی اصلا کیفیت خوبی ندارند و خریدن آن‌ها را تحت هیچ شرایطی پیشنهاد نمی کنیم.

پست های مرتبط

تولید پارچه

بافندگی چیست؟

قبل از شروع بهتر است بدانید که بافتن فرآیندی است که از طریق آن نخ ها برای به دست آوردن پارچه ها در هم تنیده

ادامه مطلب