5 اشتباه هنگام برش پارچه که باید از آن خودداری کنید

شاید شما هم کلی لباس نیمه کاره داشته باشید که چندان جالب از آب درنیامده اند و دیگر دوست ندارید به سراغشان بروید. یکی از دلایل اصلی خراب شدن لباس برش اشتباه پارچه است. به همین دلیل در اینجا 5 اشتباه رایج در برش پارچه را به شما می گوییم.

1. اشتباه خیاطی: نشستن پارچه قبل از برش

پارچه های طبیعی از الیاف گیاهی (کتان، کنف و غیره) یا جانوری (پشم، کشمیر، ابریشم و غیره) به دست می آیند. در این عکس پارچه کتان خالص را می بینید که شستم و اتو کردم. اما در پارچه دوم پارچه آب رفته است. پارچه ها در تماس با آب جمع شده و بعد از اتو شدن به اندازه قبل خود برمی گردند. معمولا بعد از چند بار شستشو به اندازه اولیه خود برمی گردد. کتان و لینن نمونه خوبی از آن هستند که بعد از چند بار شستشو به اندازه اصلی خود برمی گردند. البته حرارت زیاد هم می تواند باعث جمع شدن پارچه شود. مثلا وقتی پارچه زیاد توی خشک کن می ماند.

2. اشتباه خیاطی: عدم توجه به تار و پود پارچه

برای برش درست پارچه باید با تار و پود پارچه آشنا باشید. همیشه باید پارچه را از طول ببرید چون در صورت برش پارچه از عرض نخ می دهد. گرچه می توانید از عرض هم پارچه را برش دهید اما باعث نخ دادن پارچه می شود و آن را از شکل و ظاهر می اندازد.

3. اشتباه خیاطی: دنبال نکردن الگو حین برش

اگر لباس تان بیش از حد تنگ یا گشاد شود دلیلش دنبال نکردن الگو است. برای جلوگیری از این مشکل باید پارچه را متناسب با الگو ببرید. در صورتی که نیاز باشد لباس را با پارچه های مختلف بدوزید، باید هر قسمت را درست مطابق با الگوی آن ببرید. در غیر این صورت نتیجه کار جالب نمی شود. پس برای جلوگیری از این مشکل با توجه دقیق به الگو پارچه را ببرید. ابتدا از اندازه های درست الگو مطمئن شوید و سپس پارچه را ببرید.

4. اشتباه خیاطی: نداشتن پارچه کافی برای درست شدن پیله ها

این اشتباه قدیمی را می توان با خریدن پارچه بیشتر و قرار دادن درست الگو روی پارچه جبران کرد. می توانید روی الگو پیله ها را پررنگ کنید. در این صورت متوجه می شوید که آن قسمت ها به پارچه بیشتری نیاز دارند. بنابراین حین برش پارچه اشتباه نمی کنید.

5. اشتباه خیاطی: استفاده از پارچه نامناسب

پارچه ابریشم نازک برای دوخت کت مناسب نیست. اما می توانید با آن لباس ظریف بدوزید. برای کت باید پارچه ضخیم تر انتخاب کنید. معمولا در توضیحات مربوط به الگو درباره نوع پارچه هم توصیه شده است. بنابراین پس از انتخاب نوع لباسی که می خواهید بدوزید درباره پارچه مناسب برای آن خوب تحقیق کنید.

پست های مرتبط

تولید پارچه

بافندگی چیست؟

قبل از شروع بهتر است بدانید که بافتن فرآیندی است که از طریق آن نخ ها برای به دست آوردن پارچه ها در هم تنیده

ادامه مطلب