پارچه پلی استر پنبه چیست؟

مواد پلی‌ استر پنبه ترکیبی از پنبه طبیعی و الیاف پلی‌استر مصنوعی است. الیاف به هم بافته می شوند تا یک نخ هیبریدی از این دو ایجاد شود. با این حال، بسته به استفاده از پارچه، درصد پلی استر در مقابل پنبه می تواند بسیار متفاوت باشد. پلی استر پنبه معمولاً پارچه ای نازک و سبک وزن است که به طرز شگفت آوری محکم و بادوام است.

مزیت پنبه پلی استر چیست؟

دارای الیاف قوی است که به سرعت فرسوده نمی شود و در عین حال انعطاف پذیر است و در برابر چروک و چروکیدگی مقاوم است. برخلاف پنبه، پلی استر به سرعت خشک می‌شود و این باعث می‌شود که برای هوای سردتر و ورزش‌هایی که نمی‌خواهید پارچه مرطوب روی پوستتان باشد، عالی است.

آیا پنبه پلی استر بهتر از پنبه است؟

پلی استر به دلیل ترکیب شیمیایی آن قوی تر از پنبه است و توانایی کشش بیشتری دارد. پلی استر آبگریز است و به همین دلیل پارچه های ساخته شده با پلی استر عرق را جذب نمی کنند. از طرف دیگر پنبه رطوبت را جذب می کند. پنبه نسبت به پلی استر تنفس بیشتری دارد و همچنین بسیار ضد حساسیت است.

آیا ترکیب پنبه پلی استر برای تابستان خوب است؟

پارچه های پنبه و پلی استر با هم شما را گرمتر نگه می دارند

اگر به موادی نیاز دارید که شما را گرمتر نگه دارد، ترکیب پلی استر و پنبه احساس راحتی پنبه طبیعی را با گرمای پلی استر مصنوعی فراهم می کند.

خواص پنبه پلی استر چیست؟

برخی از خواص رایج پلی پنبه عبارتند از:

مقاوم در برابر چین و چروک.

قوی و بادوام.

قابل تنفس

قابل اتو کردن.

کمتر از پنبه خالص جمع می شود.

حفظ رنگ

ارزان تر از 100% پنبه.

مقاوم در برابر محو شدن

مواد پلی استر برای چیست؟

دوام. پلیمرهای بلند و پایدار پلی استر این پارچه را محکم و انعطاف پذیر می کند. به همین دلیل، پلی استر نیز شکل خود را به خوبی حفظ می کند و به راحتی کشیده نمی شود. با وجود استحکام، 100% پلی استر یک پارچه انعطاف پذیر و سبک است که برای بسیاری از سبک های لباس به خوبی کار می کند.

پلی استر پنبه چگونه تولید می شود؟

پارچه پلی‌ استر با ترکیب الیاف پنبه طبیعی با الیاف مصنوعی یا مصنوعی، پلی استر تولید می‌شود. همجوشی الیاف را می توان در مرحله الیاف یا در مرحله نخ انجام داد. اگرچه باعث می شود پارچه کمی گران‌ تر شود، اما ترکیب آن‌ها در مرحله الیاف کیفیت بالاتری را به ارمغان می‌آورد.

اهداف پارچه پلی استر پنبه

هدف از پارچه پلی استر پنبه چاپ شده ایجاد ماده ای است که بهترین های هر دو دنیا را داشته باشد – تنفس طبیعی و زیبایی پنبه و دوام و ماندگاری پلی استر. مخلوط کردن این دو الیاف می تواند از خواص قدرت های مختلف، رنگ پذیری، تنفس و … استفاده کند. پنبه را می‌توان به پلی‌استر اضافه کرد تا به پلی‌استر خاصیت ضد رطوبت بیشتری بدهد، و پلی استر را می‌توان به پنبه اضافه کرد تا دوام و انعطاف‌پذیری بیشتری به آن ببخشد.

با ایجاد ترکیبی از مواد پلی پنبه، پارچه ای به دست خواهید آورد که مزایای هر دو الیاف را دارد. سخت، بادوام، نرم و مقرون به صرفه.

مزایای پارچه پلی استر پنبه

ترکیب این دو الیاف به گونه ای ایجاد شده است که مزایای هر دو الیاف پنبه و پلی را در یک پارچه ایجاد کند. در حالی که 100٪ پنبه کاملاً قابل تنفس است، همچنین می تواند گران تر باشد و به اندازه پلی استر بادوام نباشد. از طرف دیگر، در حالی که پلی استر اصلا قابل تنفس نیست، دوام درخشانی دارد و تمایل به پارگی دارد. همچنین فیبر ارزان تری است. سپس می توان دید که وقتی این دو الیاف با هم ترکیب می شوند، یک نخ هیبریدی ایجاد می کنند که تمام مزایای پنبه و پلی استر را دارد.

پارچه نهایی معمولاً نرم، راحت و انعطاف پذیر با طبیعتی قابل تنفس است. همچنین در برابر پارگی مقاوم است، کمتر مستعد پر شدن و استاتیک است و می توان آن را به پارچه های مقاوم در برابر سایش مانند بوم ساخت. پلی‌ استر پنبه نیز نسبت به 100% پنبه ارزان‌تر است، و اغلب می‌توانید نسبت‌های متفاوتی از الیاف را پیدا کنید که برای هدف نهایی شما مناسب است.

پارچه ای که از ترکیب پلی پنبه ساخته شده است، نقاط قوت این دو الیاف را با هم ترکیب می کند. لباس‌های نخی پلی تنفسی، مقاوم در برابر پارگی هستند و می‌توان آن‌ها را به پارچه‌های مقاوم در برابر سایش مانند بوم تبدیل کرد. در حالی که به اندازه پلی استر خالص ارزان نیست، مخلوط های پلی پنبه نسبت به لباس های مشابه که از 100% پنبه ساخته شده اند هزینه کمتری دارند و راحتی بسیار بیشتری را ارائه می دهند. ترکیب 65/35 پنبه و پلی استر که قبلا ذکر شد، برای لباس های کار محبوب ترین است، به ویژه به دلیل قیمت، دوام و انتخاب رنگ بزرگتر که برای خرید در دسترس است. هنگام خرید لباس کار، انتخاب بین ترکیب 100% پنبه و پلی پنبه تا حد زیادی به محیط کار و ترجیحات شخصی بستگی دارد. اگر کارمندان در داخل خانه و اطراف ماشین آلات کار کنند، مقاومت در برابر پارگی پلی پنبه ممکن است مطلوب باشد. اگر کار در فضای باز است، به ویژه در آب و هوای گرم، پارچه 100٪ پنبه می تواند انتخاب بهتری باشد. قبل از تصمیم گیری، مطمئن شوید که تمام عوامل محیطی را در نظر بگیرید.

پست های مرتبط

تولید پارچه

بافندگی چیست؟

قبل از شروع بهتر است بدانید که بافتن فرآیندی است که از طریق آن نخ ها برای به دست آوردن پارچه ها در هم تنیده

ادامه مطلب